Filters
Question type

Study Flashcards

Anton believes his company's overhead costs are driven (affected) by the number of machine hours because the production process is heavily automated. During the period, the company produced 3,000 units of Product A requiring a total of 100 machine hours and 2,000 units of Product B requiring a total of 25 machine hours. What allocation rate should be used if the company incurs overhead costs of $10,000?


A) $2 per unit
B) $2 per machine hour
C) $80 per unit
D) $80 per machine hour

E) B) and C)
F) A) and C)

Correct Answer

verifed

verified

During its first year of operations, Silverman Company paid $13,840 for direct materials and $10,100 for production workers' wages. Lease payments and utilities on the production facilities amounted to $9,100 while general, selling, and administrative expenses totaled $4,600. The company produced 5,900 units and sold 3,600 units at a price of $8.10 a unit. What is Silverman's cost of goods sold for the year?


A) $20,160
B) $33,040
C) $28,540
D) $17,414

E) A) and D)
F) All of the above

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following costs is not considered a period cost?


A) Warehousing costs
B) Depreciation of delivery vehicles
C) Salaries paid to company executives
D) Freight paid on a purchase of raw materials

E) None of the above
F) A) and B)

Correct Answer

verifed

verified

During its first year of operations, Silverman Company paid $14,000 for direct materials and $19,000 for production workers' wages. Lease payments and utilities on the production facilities amounted to $17,000 while general, selling, and administrative expenses totaled $8,000. The company produced 5,000 units and sold 3,000 units at a price of $15.00 a unit.What is the amount of finished goods inventory on the balance sheet at year-end?


A) $10,000
B) $20,000
C) $4,000
D) $15,000

E) B) and D)
F) B) and C)

Correct Answer

verifed

verified

The sequence of activities through which an organization provides products to its customers is called a supply chain.

A) True
B) False

Correct Answer

verifed

verified

Product costs are reported on the income statement above gross margin.

A) True
B) False

Correct Answer

verifed

verified

During its first year of operations, Silverman Company paid $10,000 for direct materials and $11,500 for production workers' wages. Lease payments and utilities on the production facilities amounted to $10,500 while general, selling, and administrative expenses totaled $3,000. The company produced 8,000 units and sold 5,000 units at a price of $6.50 a unit. What is the amount of gross margin for the first year?


A) $12,000
B) $11,000
C) $32,500
D) $12,500

E) None of the above
F) C) and D)

Correct Answer

verifed

verified

Costs such as transportation-out, sales commissions, uncollectible accounts receivable, and advertising costs are sometimes called:


A) upstream costs.
B) downstream costs.
C) direct costs.
D) indirect costs.

E) All of the above
F) B) and D)

Correct Answer

verifed

verified

As a Certified Management Accountant, Steven is bound by the Institute of Management Accountant's Standards of Ethical Conduct. Describe the actions Steven should take when faced with an ethical dilemma at work.

Correct Answer

verifed

verified

Travis Company had no beginning work in process or finished goods. Its total manufacturing costs for the year were $427,000. If cost of goods manufactured was $332,000 and cost of goods sold was $250,000, the amount of ending work in process would have been:


A) $82,000.
B) $105,000.
C) $95,000.
D) $127,000.

E) A) and D)
F) C) and D)

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following items would be reported directly on the income statement as a period cost?


A) Selling and administrative salaries
B) Cost of lubricant for oiling machinery
C) Wages paid to machine operators
D) All of these

E) A) and B)
F) B) and C)

Correct Answer

verifed

verified

Steuben Company produces dog houses. During the current year, Steuben Company incurred the following costs:  Rent on manufacturing facility$250,000office manager’s salary 150,000 Wages of factory machine operators110,000Depreciation on manufacturing equipment 50,000Insurance and taxes on selling and administrative 30,000 offices  Direct materials murchased and used 170,000\begin{array}{llr} \text { Rent on manufacturing facility} &\$250,000\\ \text {office manager's salary } &150,000\\ \text { Wages of factory machine operators} &110,000\\ \text {Depreciation on manufacturing equipment } &50,000\\ \text {Insurance and taxes on selling and administrative } &30,000\\ \text { offices } &\\ \text { Direct materials murchased and used } &170,000\end{array} Wages paid to factory machine operators in producing the dog houses should be categorized as:


A) a product cost and recorded in the inventory account
B) a period cost and recorded on the income statement
C) a product cost and recorded on the income statement
D) a period cost and recorded in the inventory account

E) A) and B)
F) B) and D)

Correct Answer

verifed

verified

Costs that are not classified as product costs are normally expensed in the period incurred.

A) True
B) False

Correct Answer

verifed

verified

Jarvis Company provided the following information regarding its first year of operations: Jarvis Company provided the following information regarding its first year of operations:    Required:Determine the following amounts:Total overhead costs.Total product costs.Product cost per unit.Total cost of ending finished goods inventory.Total cost of goods sold. Required:Determine the following amounts:Total overhead costs.Total product costs.Product cost per unit.Total cost of ending finished goods inventory.Total cost of goods sold.

Correct Answer

verifed

verified

For the month of January, Year 1, Ghent Corporation had a beginning balance of $103,200 in work in process. During the month, the company added the following costs to work in process: direct materials, $90,900; direct labor, $54,000; and manufacturing overhead, $81,000. The ending amount of work in process was $37,400. What was the cost of goods manufactured for the period? Prepare a schedule that shows the calculation of the cost of goods manufactured.

Correct Answer

verifed

verified

Answers will varyCost of Goods Manufactu...

View Answer

Showing 141 - 155 of 155

Related Exams

Show Answer